Kitaptan Uyarlanan Filmlerin Listesi [Yerli & Yabancı]

Kitaptan Uyarlanan Filmlerin Listesi [Yerli & Yabancı]

26 Nisan 2020

Film izlemek vaktin keyifli ve kaliteli geçmesini sağlayan bir alışkanlıktır. Özellikle kitaptan uyarlama filmler her zaman daha ilgi çekici olmayı başarır. Yerli ve yabancı film sektöründe kitaplardan esinlenilen sinemalar sevilerek izlenir. Okuyucular sevdiği satırları izleme keyfine hiçbir zaman "hayır" diyemez. En iyi sinema kitapları sayesinde, okumaktan zevk aldığınız eserleri izleme şansı da elde edebilirsiniz.

Anna Karenina - Lev Tolstoy

Tolstoy, başarılı anlatım gücü sayesinde her kitap kurdunun kütüphanesinde yerini alan eserlere imza atar. Tolstoy’un 1873 yılında kaleme aldığı Anna Karenina, yazarın en çok sevilen kitaplarından biridir. Kitabın en önemli karakteri olan Anna, Rus aristokrasisine mensuptur. Oldukça genç ve güzel olan kadın, evli ve çocukludur. Ancak monoton hayatı ve eşinin sevgisizliği Anna'yı yasak bir aşka yönlendirir. Kont Vronsky ile yasak aşkından bir çocuğu olan Anna Karanina kitabı 2012 yılında beyaz perdeye uyarlandı. Romantik / dram konulu filmin yönetmen koltuğunda Joe Wright yer alır. Filmin IMDB puanı 6,6'dır.

 

Forrest Gump - Winston Groom

Ünlü yazar Winston Groom tarafından 1986 yılında yazılan Forrest Gump kitabı; zihinsel ve bedensel engelli bir çocuğun hayat hikâyesini anlatır. Forrest isimli çocuğun her günü macera dolu geçer. Forrest'ın hayatının değişmesini sağlayan kişi ise Jenny’dir. Jenny, farklı zamanlarda Forrest'ın karşısına çıkar. Aşkın en saf halinin anlatıldığı kitap motive edici konusu ile ilgi çeker. Kitap, 1994 yılında sinemaya uyarlandı. Başrolünde Tom Hanks'in yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis yer alır.

 

Piyanist - Wladyslaw Szpilman

Piyanist birçok kişi tarafından sadece film olduğu düşünülen bir yapıttır. Ancak bilinenin aksine Piyanist, ilk baskısı 1946 yılına tekabül eden bir kitaptır. Genç ve Yahudi bir piyanist olan Wladyslaw Szpilman'ın 2.Dünya Savaşı esnasında yaşadığı ve gördüğü olaylar etkileyici bir dille okuyucuya yansıtılır. Ayrıca kitabın gerçek hayattan uyarlanmış olması da ilgi çekicidir. Piyanist kitabı Roman Polanski yönetmenliğinde 2002 yılında film haline gelmiştir. IMDB puanı 8,5 olan Piyanist filminin başrol oyuncusu, Adrien Brody'dir. Film birçok farklı dalda ödüller almıştır.

 

Kolera Günlerinde Aşk - Gabriel García Márquez

Gabriel García Márquez her romanı ile edebiyat dünyasına yön verir. Eserleri arasında oldukça önemli bir yere sahip olan Kolera Günlerinde Aşk kitabı, 19. yüzyıl sonları ile 20.yüzyıl başlarını anlatır. Yarım yüzyıl süren bir aşkın anlatıldığı romanda, Florentino Ariza'nın sadık aşkına tanık olursunuz. Fermina Daza'ya âşık olan Florentino Ariza, her türlü imkânsızlığa rağmen vazgeçmeden aşkının peşinde koşar. Fermina Daza'nın evlenmiş olması bile Florentino'nun sevgisinden bir şey eksiltmez. Kolera Günlerinde Aşk, 2007 yılında sinemaya uyarlanan kitaplar arasında yer alır ve İMDB puanı 6,4 olan filmin yönetmeni, Mike Newell'dır.

 

Uçurtmayı Vurmasınlar - Feride Çiçekoğlu

Yazar Feride Çiçekoğlu’nun en sevilen kitaplarından biri olan Uçurtmayı Vurmasınlar kitabı, 1986 yılında yayınlandı. Kitabın ana karakteri olan Barış 5 yaşında bir çocuktur. 12 Eylül'de yaşanan olayları anlatan Barış, hapishanede annesiyle birlikte kalmak zorundadır. Yaşanan süreci etkileyici bir anlatımla okuyucuya aktaran kitap, 1989 yılında film haline getirilmiştir. Tunç Başaran'ın yönetmenliğini yaptığı film, 8,5 İMDB puanına sahiptir. Uçurtmayı Vurmasınlar en iyi hapishane filmi olmasının yanı sıra Oscar aday adayı olmuştur.

 

Selvi Boylum Al Yazmalım - Cengiz Aytmatov

1970 yılında yayınlanan kitap aşk konusunu işler. Kitabın karakterleri arasında Asya ve İlyas yer alır. İkili arasında başlayan aşk Cengiz Aytmatov tarafından usta bir dille aktarılır. Kitap 1977 yılında film haline gelmiştir. Filmin başrol oyuncuları Türkan Şoray ve Kadir İnanır'dır. 8,7 IMDB puanına sahip olan Selvi Boylum Al Yazmalım filminin yönetmeni Atıf Yılmaz'dır.

 

Uçurtma Avcısı - Khaled Hosseini

Filmi olan kitaplar arasında Uçurtma Avcısı önemli bir yere sahiptir. Khaled Hosseini tarafından 2003 yılında yazılan kitap, uzun süre çok satanlar listesinden düşmemiştir. Kitabın ana karakteri olan Emir isimli bir çocuktur. Emir, arkadaşına bir ihanet eder ve bu ihaneti bir türlü aklından çıkaramaz. Çocuğun iç dünyasındaki hesaplaşmaları ve diğer bütün duyguları okuyucusuna etkileyici bir şekilde aktaran Uçurtma Avcısı, Khaled Hosseini'nin ilk kitabıdır. Kitabın filmi ise 2007 yılında çekilmiştir. IMDB puanı 8,4 olan filmin,

Marc Forster yönetmenliğini yapmıştır.

 

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi - F. Scott Fitzgerald

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikâyesi beyaz perdeye 2008 yılında aktarılarak film olan kitaplar listesinde yerini aldı. Kitabın ana karakteri Benjamin Button'dır. Benjamin, doğduğu zaman aşırı çirkindir. Benjamin'in annesi ise doğumdan hemen sonra ölür. Babası Benjamin'i çirkin olması ve eşinin ölümüne sebep olması nedeniyle yaşlı bakım evinin kapısına bırakır. Bakım evi çalışanı tarafından alınan Benjamin, günden güne gençleşir ve yakışıklı bir hale gelir. Hayatının her anında aynı kadına âşık olan Benjamin, yaşlı olarak doğup, bebek olarak ölür. Benjamin Button'ın Tuhaf Hikâyesi kitabı 2008 yılında sinemaya aktarıldı. İMDB puanı 8,8 olan filmde Brad Pitt başrol oyuncusu olarak yer aldı. 

 

Fareler ve İnsanlar - John Steinbeck

Kitaptan uyarlanan filmler arasında Fareler ve İnsanlar eseri ilgi çekicidir. Çünkü Fareler ve İnsanlar tüm zamanların en çok satan kitapları arasında yer alır. 1937 yılında yazılan kitap arkadaşlık ve dram konularını işler. Nobel ödüllü John Steinbeck'in kitabı, yönetmen Gary Sinise tarafından 1992 yılında beyaz perdede gösterime girdi. 7,5 IMDB puanına sahip olan film George ve Lennie isimli karakterlerin birbirlerine zıt ve samimi dostluğunu anlatır.

Kaliteli ve ucuz sanat kitapları incelenerek Türk ve Dünya edebiyatının en değerli eserleri alınabilir. Romandan uyarlanan filmler sayesinde genel kültür gelişirken geçirilen zaman da keyifli hale gelir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.