Okunması Gereken En İyi Dini Kitapların İsimleri

Okunması Gereken En İyi Dini Kitapların İsimleri

19 Nisan 2020

En İyi Dini Kitaplar

Kur-an'ı Kerim İslam dini açısından çok önemli bir rehber niteliği taşıyor. Allah'ın Hz. Muhammed'e gönderdiği ve kulları için yol gösterici olarak tebliğ ettiği bu kutsal kitabın birçok çevirisi bulunuyor. Bu çevirilerin hepsi birebir aynı olmadığı için en doğru kaynak ancak araştırılarak bulunabiliyor. Ayetlerin ve hadislerin yorumlanması da ayrı bir önem teşkil ediyor çünkü göreceli bir yaklaşım sergilendiğinde farklı ya da eksik yorumlar ortaya çıkabiliyor. Üniversitelerin İlahiyat Fakültesi'nde tahsil gören ve çeşitli araştırmalarla kendini geliştiren din adamlarının yazdığı kitaplar İslam dini hakkında doğu bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir yol gösterici olabiliyor. Bu açıdan kitaplar, İslam dinine inanan herkesin inanışlarına uygun şekilde hayat sürme arzuları için önemli bir kaynak oluşturuyor. Arayış içinde olduğunuz, size öğrenmek istediğiniz bilgileri doğru şekilde sunabilecek en güzel dini kitaplar konusunda çok fazla seçeneğiniz mevcut. İslam'ın doğuşundan zaman içindeki gelişimine, dini terimlerden peygamberlerin hayatlarına, dine bağlı geleneklerden farklı dinlerin incelenmesine kadar farklı birçok konuyu esas alan en iyi dini kitaplar seçenekleriniz arasında bulunuyor. Örneğin; Dinler Tarihi 101 gibi kitaplarla genel olarak dinlerin gelişim yapısını inceleme ve kıyaslama yapabilme seçeneğiniz bulunuyor. Gelenekler İle Dinler Tarihini Yeniden Düşünmek tarzındaki kitaplarla da hem örnekleme yaklaşımıyla konuyu daha fazla idrak edebilme hem de konuya geniş bir çerçeveden bakabilme olanağını elde etmiş oluyorsunuz.

 

Çocuklar İçin Dini Kitaplar

Çocuklarına dini eğitim vermek isteyen ebeveynlerin bunu pedagojik açıdan uygun zamanda ve hassasiyet göstererek yapmaları gerekiyor. Din hassas bir konu olduğu için çocuğa karşı yanlış bir yaklaşım, istenen amaca ulaşmak için ciddi bir engel oluşturabiliyor. Bu nedenle çocuk yetiştirme üzerine dini kitaplar konusunda seçim yaparken çocuğun yaşına hitap eden ve konuyu en yalın haliyle anlatan kitapları tercih etmekte fayda var. Çocuklara küçük yaşta Allah sevgisi aşılamak isteyen aileler için İslam dini kitapları büyük bir yardımcı görevini üstleniyor. İslam'da Aile ve Çocuk Eğitimi, Peygamberimizin Sünnetinde Çocuk Eğitimi, Çocuk ve Oruç tarzındaki kitaplarda çocukların dini açıdan en doğru şekilde nasıl eğitilebileceğine dair önemli bilgiler yer alıyor. Okunması gereken İslam dini kitapları arasında Nasıl Müslüman Oldular?, İslam'ın Dirilişi, Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler gibi çocuklara aktarılacak bilgileri içeren ve insanı düşünmeye sevk eden kitaplar bulunuyor. Namaz, oruç gibi ibadetlerin nasıl yerine getirilmesi gerektiği, farklı durumlarda okunması gereken çok farklı dualar, günah ve sevaplar gibi teorik konuların anlatıldığı kitaplara ek olarak ders veren hikayelerin anlatıldığı kitaplar da çocuklar için dini kitaplar konusunda önemli birer seçenek oluşturuyor. Çocuklara dini eğitim verilirken bizzat kendilerinin de okuyabilecekleri kitaplar mevcut ve bunların arasında Cenneti Merak Ediyorum, Melekleri Merak Ediyorum şeklindeki seri kitaplar ile 365 Günde Peygamberimin Arkadaşları, Yücelerden Yüce Allah'ım kitapları öne çıkıyor. Dini anlatan resimlerin yer aldığı boyama kitapları ise çocukların eğlenerek öğrenmelerini sağlayan önemli bir kitap çeşidi olarak biliniyor. Çocuklara yönelik olan kitaplarda anlatım resimlerle de desteklendiği için çocukların ilgisi fazlasıyla çekiliyor ve öğrenilen bilgiler de görsel hafızanın gücüyle çok daha kalıcı hale getirilmiş oluyor.

 

Etkileyici Dini Kitaplar

Din çok kapsamlı bir kavram olduğu için bilinmeyen birçok yönü de bulunuyor. Dine her açıdan yaklaşan farklı kitaplar insanlarda merak uyandırdığı için büyük rağbet görüyor. En çok satan dini kitaplar arasında dinin bilimle ilişkisini anlatan kitaplar gibi etkileyici dini kitaplar yer alıyor. Çünkü İslam dininin aslında bilimle bağdaşan ve birbiriyle paralel giden çok fazla yönü bulunuyor. Bu kitaplar akıcı özellikleriyle dikkat çekiyor ve her kitaplıkta bulunmayı hak ediyor. Günümüzde daha modern yaklaşımlar sergileyen Emre Dorman, Caner Taslaman gibi araştırmacıların düşünce ve saptamalarını barındıran kitaplar da okunması gereken dini kitaplar arasında bulunuyor çünkü insanlara farklı bir bakış açısı kazandırıyor. İslam dininin farklı yorumlarla yanlış tarafa çekilmesini, böylece zaman içinde gerçekleşen yozlaşmaları anlatan belli başlı kitaplar da dini anlatan kitaplar arasında baş ucu kitabı olmayı başarıyor. Bu konuda son zamanlarda en dikkat çeken kitap Cemil Kılıç'ın Kur'an İle Aldatmak kitabı. Evlilikle ilgili dini kitaplar da ilgi topluyor çünkü evlenmeyi düşünen veya evli çiftler için yol gösterici nitelik taşıyor. En ucuz dini kitaplar arasında Yasin-i Şerif gibi Arapça dua içeren, günlük hayatta sürekli okunacak ve mevlit gibi özel günlerde de olmazsa olmaz kitaplar da bulunuyor. Tüm bu dini kitaplar okumaktan keyif alacağınız, dini kültürünüzü önemli oranda geliştirmenize yarayacak olmakla birlikte sevdiklerinize hediye olarak sunmanız açısından da önemli birer alternatif oluşturuyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.