Salgınlarla İlgili Kitap Önerileri (Pandemi Kitapları)

Salgınlarla İlgili Kitap Önerileri (Pandemi Kitapları)

26 Nisan 2020

Dünya tarihi ölümcül salgınlarla dolu olsa da, Koronvirüs ile birlikte gelen dalga, çoğu insanı şaşkınlık ve paniğe sürüklüyor. Evde vakit geçirmenin en iyi yollarından biri olan kitaplar, hem kaliteli zaman geçirmek hem de salgınlar ile ilgili doğru bilgi almak için iyi bir tercih olarak öne çıkıyor. Dengeli ve sağlıklı beslenme kitapları başta olmak üzere yararlı pek çok kitaba kolayca ulaşılabiliyor. Doğru ve bilimsel bilgiye ulaşmak, insanlığın geçmiş deneyimlerinden ders almak ve tarihi edebiyatın süzgecinden geçirerek anlamak isteyenler için bir öneri listesi hazırladık. İşte salgın günlerinde okunacak ve aralarında en ucuz sağlık kitapları örneklerinin de bulunduğu 10 kitap!

 

Bağışıklığınızı Güçlendirin - Amy Myers

 

Salgınlara karşı en etkili silahın güçlü bir bağışıklık sistemi olduğunu tüm bilim insanları söylüyor. Amy Myers bu kitabıyla alerjilerden salgın hastalıklara, astımdan gıda hassasiyetlerine pek çok hastalığı mercek altına alıyor ve güçlü bir bağışıklık sistemi için yapılması gerekenleri anlatıyor. Fonksiyonel tıp doktoru olan yazar, doğru ve sağlıklı beslenmenin en iyi ilaç olduğu fikriyle herkesin kolayca uygulayabileceği önerilerde bulunuyor. Aganta Kitap’tan çıkan eserde güçlü bir bağışıklık sistemi için bir aylık örnek beslenme programı da yer alıyor.

 

Doğru Gıda - Annie B. Bond / Melissa Bre

 

Annie B. Bond ve Melissa Bre tarafından kaleme alınan “Doğru Gıda”, 8 kolay adım ile yeni ve sağlıklı bir yaşam öneriyor. National Geographic’in hazırladığı kitap, güçlü bir bağışıklık sistemi ve sağlıklı bir beden için nelerden uzak durmamız ve hangi gıdalara yönelmemiz gerektiğini anlatıyor. Tamamen doğal ve pratik çözümler öneren kitapta; özel menüler, yemek tarifleri, pişirme ve alışveriş öneriler de bulunuyor.

 

Duygusal Yemeden Kurtulma - Paul Mckenna

 

Paul Mckenna, bu önemli eserinde beslenmenin duygusal yönüne dikkat çekiyor. Batı ülkelerinde en önemli obezite sebebi sayılan duygusal yeme ile ilgili tüm gerçekleri anlatan yazar, fazla yemek yemenin kaynağına yöneliyor. Kalıcı bir yemek rejimi öneren bu ilginç eser, kısa süreli bir diyetten ziyade insanların yemek ile ilişkileri konusunda güçlü bir farkındalık oluşturuyor. Kitap, şok bir diyet içermiyor. Tam aksine kişisel dönüşüm ve yenilenme arayanlar için ideal bir formül öneriyor.

 

Ketofasting - Can Çiftçi

 

Evde kalmak, yeni bir diyete başlamak ya da beslenme alışkanlığını değiştirmek mükemmel bir zamanlama oluşturuyor. Can Çiftçi’nin kaleme aldığı Ketofasting, son yılların popüler diyetlerinden ketojenik diyet ve fasting rejimlerini detaylı biçimde inceliyor. Ketofasting, insanlığın en eski diyetlerinden birini tüm yönleriyle ele alıyor. Vücudun yakıt sistemini değiştirerek yağ yakmaya başlamasını sağlayan diyetin pek çok hastalığın tedavisinde kullanıldığı biliniyor. Yaşlanmayı geciktiren bu diyeti yakından tanımak isteyenler için Ketofasting, mükemmel bir fırsat sağlıyor.

 

Mutluluk Beyinde Başlar - Daniel Gilbert

 

Sosyal mesafe ve izolasyon, insan psikolojisini doğrudan etkiliyor ve güçlü bir mutsuzluk hissine yol açabiliyor. Ünlü psikolog Daniel Gilbert’in “Mutluluk Beyinde Başlar” adlı kitabı, eğlenceli dili ile hayal gücü hakkında derin bilgiler veriyor. Hayal gücünün insana neler yaptırabileceğini, yanılsamaların bizi nasıl etkilediğini ve mutluluk için neler yapılması gerektiğinin ipuçlarını da kitapta kolayca bulabiliyoruz. Kitap kendimizi daha iyi tanımamız ve daha mutlu olabilmemiz için iyi bir fırsat sunuyor.

 

Pozitif Psikoloji: For Dummies - Averil Leimon / Gladeana McMahon

 

Mutluluğu ve hayata pozitif bakmayı önceleyen bir başka kitap ise “Pozitif Psikoloji: For Dummies” adını taşıyor. İnsanın kendi potansiyelini açığa çıkarabilmesi için yapması gerekenlere değinilen kitapta başarı ve mutluluğa giden yol anlatılıyor. Yeni ve pozitif bir düşünme yolu öneren kitap, Averil Leimon ve Gladeana McMahon’ın imzasını taşıyor. Bu kitap sayesinde insanların güçlü yanlarını keşfedebilir ya da en güç duygularla nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Pozitif Psikoloji tam da bugünlerde ihtiyaç duyduğumuz bir bakış açısı sunuyor.

 

Corona ve Virüs Savaşları - Kürşad Berkkan

 

Henüz salgının başladığı günlerde çıkan “Corana ve Virüs Savaşları”, gündemdeki komplo teorilerini ayrıntılı biçimde inceliyor. Kürşad Berkkan’ın Eftalya Kitap’tan çıkan eseri, yaşanan sürecin doğal olmadığını, planlı bir organizasyon olduğunu düşünenler için biçilmiş kaftan. Yazar, herkesin aklında olan soruları soruyor. Koronavirüs salgının başlangıcı ve yayılmasındaki soru işaretlerine üzerine yoğunlaşıyor. Gizli organizasyonlar ve tarikatlar konusunda uzman olan yazar, biyolojik silah çalışmalarına değinmeyi ihmal etmiyor.

 

Akdeniz Dünyasında ve Osmanlılarda Veba - Nükhet Varlık

 

Salgın hastalıkların tarihi ile ilgili önemli bir çalışma olan kitap, Kara Ölüm adı verilen veba salgını ile ilgili çarpıcı veriler sunuyor. Tarihte neler olduğunu ya da Osmanlı İmparatorluğu’nun insanlığı tehdit eden büyük salgınlara karşı hangi önlemleri aldığını merak ediyorsanız, bu kitap tam size göre. Tarih doçenti olan Nükhet Varlık’ın kaleme aldığı kitapta; tarihi tıp kitaplarından seyahatnamelere, menakıbnamelerden edebi eserlere pek çok kaynaktan yararlanılıyor. Yazar, kitlesel ölümlere yol açan büyük salgınların toplumlarda büyük değişimlere yol açabildiğini de vurguluyor.

 

Mahşerin Dördüncü Atlısı - Andrew Nikiforuk

 

Büyük salgınların ve insanlığı felakete sürükleyen bulaşıcı hastalıkların tarihi ile ilgili en önemli çalışmalardan olan “Mahşerin Dördüncü Atlısı”, tarih boyunca olmuş bütün büyük salgınları mercek altına alıyor. İnsanların bu salgınlardaki rolü, yapılan hatalar ve sonrasında gelen çaresizlikleri başarılı biçimde betimleyen yazar Andrew Nikiforuk, salgınların sosyal ilişkilerdeki etkisine de değiniyor. Kitap, doğayı merkeze alan bir bakışla; virüsler, bakteriler ve mikroorganizmalar açısından bir dünya tarihi anlatıyor.

 

Kolera Günlerinde Aşk - Gabriel Garcia Marquez

 

Salgınlar ve romantizm, birbirine uzak iki olgu gibi görünse de edebiyat tarihinin en önemli eserleri arasında yer alan “Kolera Günlerinde Aşk” romanını, zorlu günlerde aşka sığınmak isteyenlere tavsiye ediyoruz. 1982 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi, büyük yazar Gabriel Garcia Marquez bu romanında, yarım yüzyıl süren bir aşkın öyküsünü destansı bir üslupla anlatıyor. Bir aşkın ekseninde büyük toplumsal dönüşümleri ve salgın hastalıkları okumak isteyenler için kusursuz bir seçim oluşturuyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.