Uzaktan Eğitime Yardımcı Olabilecek En İyi Kitap Önerileri

Uzaktan Eğitime Yardımcı Olabilecek En İyi Kitap Önerileri

26 Nisan 2020

Uzaktan Eğitim Nedir?

Eğitim kadrolarının ve öğrencilerin okullara gelmesine gerek kalmadan, günlük hayatımızdaki iletişim araçlarının yardımıyla eğitim hizmetinin sunulduğu bir sistemdir. Eğitimler, belirli mekanda bulunma zorunluluğu olmadan görüntülü, sesli ve interaktif iletişim kanalları vasıtasıyla gerçekleştiriliyor.

Uzaktan Eğitimin Yararları Nelerdir?

Uzaktan eğitim ile virüs salgınının ortaya çıkardığı birçok risk, eğitim camiası çerçevesinde devre dışı kalıyor. Öğretmen ve öğrencilerin bir arada bulunmaması, salgının yayılma riskini minimize ediyor. Bu sistemin ayrıca zaman tasarrufu sağlayarak, öğrencilere daha fazla değerlendirecekleri boş zaman bıraktığını da unutmamak gerekiyor. Güncel şartlara bakılırsa uzaktan eğitim, bir fayda – değer aracı olarak öne çıkıyor.

Bir başka açıdan, ders kaçırma gibi problemleri de tarihe katan uygulama ders saatini kaçıran veya ders tekrarı yapmak isteyen öğrencilere imkan tanıyor. Dersi kaçıran ve dersin tekrarını görmek isteyen öğrenciler, ilgili ders kayıtlarına ulaşarak bu ihtiyaçlarını tatmin ediyor.

Eğitimde fırsat eşitliğine de katkı sunan uzaktan eğitim modeli, maddi yeterlilikler gözetmeksizin tüm öğrencileri aynı eğitim kanallarında buluşturuyor. Eğitimde fırsat eşitliği kavramı, her dönemde Türkiye’nin en güncel tartışma konusu olmayı başarıyor. Uzaktan eğitim sistemi ise, sahip olduğu eğitim kanallarını ayırt etmeden herkese sonuna kadar kullanma imkanı sunuyor.

Engelli öğrenciler, uzaktan eğitimin sunduğu kolaylıklardan en çok fayda görecek öğrenci kesimini oluşturuyor. Çeşitli engellerle görsel veya işitsel eğitim araçlarını kullanamayan engelli öğrenciler, uzaktan eğitimin sunduğu alternatif eğitim araçlarını kullanarak, tam olarak faydalanabilecekleri bir eğitim ortamına da sahip oluyor. Ayrıca çeşitli engelleri nedeniyle ulaşım sıkıntısı çeken öğrenciler, bu sistem sayesinde bu sıkıntıları da yaşamıyor.

Uzaktan Eğitim Sürecinde Kullanılan Araçlar

Uzaktan Eğitimin Faydasını Artırmanın Yolları

Uzaktan eğitim koşullarının verdiği esnekliği yanlış değerlendirip ders birikmelerinin veya başka eğitsel problemlerin önüne geçmek için göz önüne alınması faydalı olacak birkaç konu başlığı bulunuyor.

  1. Öncelikle öğrencilerin evde bir eğitin ortamı yaratmaları, öğrenimin kalitesine değer katıyor. Öğrencilerin kendi eğitim saatlerini belli bir rutine bağlamaları gerektiği vurgulanıyor.
  2. Dersleri, tam yayın saatinde takip edilmesi eğitim motivasyonuna destek sunuyor. Bu, diğer açıdan anlaşılmayan ders konularının belirlenmesinde de öğrenci iin avantaj sağlıyor. Öğrenciler anlaşılmayan konuları tam zamanlı olarak kaydederek sonraki ders tekrarlarında eksiklerini kapatabiliyor.
  3. Öğrencilerin, ders çalışma alanını diğer yaşam alanlarından soyutlaması fayda getiriyor. Bu konuda ailelerin öğrencilere yardımcı olmaları gerekiyor.
  4. Ders zamanı cep telefonu vs. araçları uzağında tutmak öğrencinin eğitim motivasyonunun dağılmamasına katkı veriyor.
  5. Zamanı etkin kullanmak için, günü belli zaman dilimlerine ayırmalı. Hangi ders ve ders tekrarı için hangi saat dilimini ayırdığınızı bilmelisiniz.
  6. Dersleri küçük parçalara ayırarak, kısa zaman dilimlerinde tekrarlara yönelmek de aldığınız uzaktan eğitimin kalitesine katkı sağlıyor.
  7. Ders zamanı dışında, gün içinde öğrenciler için dinlenme ve sosyalleşme zamanları da belirlemesi gerektiğinin altı çiziliyor.

Derece 12.Sınıf Matematik Modüler Set

Derece 12.sınıf matematik modüler set, üniversite sınavına sayısal veya eşit ağırlıktan giriş yapacak öğrenciler için kusursuz bir kaynak görevi görüyor. Testlerin yanında örnek çözümlü konu anlatımlarıyla da pek çok öğrenciye kolaylık sağlıyor. Kitapoloji'de hızlıca tükenen bu matematik setini kaçırmayın!

Karekök 12.Sınıf Biyoloji Konu Anlatımlı

Karekök 12.sınıf biyoloji konu anlatımlı kitap, uzaktan eğitim sistemi baz alınarak öğrencilere sunuluyor. Soru çözümlerini konu anlatımlarıyla birleştiren bu güçlü kaynak sayesinde hem konu tekrarı yapabilir, hem de sınavlara hazırlanabilirsiniz.

12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenin Ders Notları

Türk Dili ve Edebiyatı, eşit ağırlık ve sözel bölümü öğrencilerinin ortak alan dersleri arasında yerini alıyor. 12.sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenin Ders Notları da, her iki dal da öğrenim gören öğrencilerin imdadına yetişiyor. Sade ve akıcı anlatımıyla edebiyat dersini yeniden sevdirme özelliğine sahip olan bu kaynağı Kitaploji ayrıcalığıyla kolayca elde etmeniz mümkün.

Antrenman Plus Coğrafya Konu Anlatımlı Soru Bankası

Antrenman Plus Coğrafya Konu Anlatımlı Soru Bankası, coğrafya konularını baştan sona akıcı bir dille ele alıyor. Öğrencilerin çalışma sonrası, kendilerini değerlendirebilmeleri adına da yanında testler sunmayı ihmal etmiyor. Sınavlara hazırlık sürecinde kapsamlı bir kaynak şeklinde sunulan bu kitabı almak için Kitapoloji'yi ziyaret etmeniz yeterli.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.