Pop-Up- web-Korona-Duyurusu.jpg (131 KB)
Okumadan geçmememiz gereken yabancı yazarlar

Okumadan geçmememiz gereken yabancı yazarlar

02 Mart 2020

Okumadan geçmememiz gereken yabancı yazarlar

Kitap okumak kadar,yazarların hayatları da bir o kadar merak edilmiştir. Dünyaca ünlü kitapların nasıl yazıldığını, yazarın yaşadıkları esere nasıl yansıtılmış siz de merak etmez misiniz? Kitaplarını sevmiş olduğumuz, o yazarlar hakkında belki de daha önce duymadığınız şeyleri biz bu yazımız da sizler için yer verdik.

 

FRANZ KAFKA

20. Yüzyılın Modern Alman Edebiyatının Öncülerinden biridir.3 Temmuz 1883’te Yahudi bir ailenin ilk çocuğu olarak Prag’da dünyaya gelmiştir.  Fransız Kafka 1924 yılında vefat ettikten sonra, eserlerinin en yakın arkadaşı Max Brod’a verdiği vasiyet tarafından yayınlanması ile üne kavuşmuş bir yazardır. Otoriter bir babası olduğu için özgüven problemi yaşamış daha sonra da Tüberküloz hastalığına yakalanıp vefat etmiştir.

 

''Ölümün olduğu bu dünyada hiçbir şey ciddi değildir aslında…''

 

 Hermann Hesse

Hermann Karl Hesse  2 Temmuz 1877, Almanya'nın Calw kentinde doğmuşİsviçreli yazar ve ressam. Eserlerini Almanca kaleme alan yazar, Avrupa edebiyatının en sembolik isimlerinden biri olarak kabul ediliyor. Hesse'nin annesi ve babası, Basel Mission adlı bir Hristiyan cemiyeti üyesiydi. Dindar bir ailede yetişen Hesse, bir din okuluna kaydoldu ancak daha sonra okulu terk etti. Anne ve babasıyla anlaşmazlığa düşen yazar, başarısız intihar girişiminden sonra bir kitapçıda çalışmaya başladı.  9 Ağustos 1962 yılında İsviçre'nin Montagnola bölgesinde hayatını kaybetti.

 

''Cesaret ve karakter sahibi kişiler, başkalarına her zaman pek korkutucu görünür…''

 

 

John Steinbeck

27 Şubat 1902’de ABD’nin Kaliforniya eyaletin de dünya’ya geldi.Irgat bir ailenin çocuğu olarak zorluklarla büyümüşğrenimini sürdürmek için boyacılık,kapıcılık gibi işler de çalışştır.Öğrencilik yıllarında yazmaya başladı.Eserlerin de işçilik dönemin de yaşadığı deneyimleri,işçilerin yaşamlarını gerçek bir dille yansıtmıştır.2. Dünya savaşı sırasında ideolojik eserler yazmıştır. 1962 yılında edebiyata katkılarından dolayı Nobel Edebiyat Ödülüne laik görüldü. 20 Aralık 1968'de Newyork'ta yaşamını yitirdi

 

''Bu dünyada herkes elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmalıydı. Aklıdan ne geçerse geçsin, yeteneğini sonuna kadar zorlamalıydı.''

 

 

 

Carson McCullers

 

19 Şubat 1917’ de Georgia Eyaleti’nin Colombus kentinde dünyaya geldi. Yazarın ilk romanı ve bazı edebiyat eleştirmenlerine göre en iyi eseri Yalnız bir Avcıdır Yürek 1940'da yayımlandığında, Amerikan edebiyat çevrelerinde büyük ilgi gördü. 29 yaşındayken geçirdiği bir hastalık yüzünden sol yanı felç olan Carson McCullers'ın eserlerinde "oturan dört sağır-dilsiz" neredeyse bir temel oluştururlar.Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi’nin ödülünü kazanan kadın sanatçılardan biridir.29 Eylül 1967’de New York’da vefat etmiştir.

''Oysa insan yaşamına hiçbir değer biçilmemiştir. Bize bedava verilir, geri alındığında da bir şey ödenmez.''

 

 

Albert Camus

7 Kasım 1913’de Mondovi-Cezayir’de dünyaya gelmiştir.Bir çok yazar gibi yoksul bir aile de büyümüş babasını 1.Dünya savaşın da kaybetmiştir.Cezayir Üniversitesin de öğrenimini devam ettirdiği dönem de 1930’lu yıllar da vereme yakalanmıştır. Albert Camus’un hayatının iki önemli olayı Simone Hie ile olan evliliği ve Fransız Komünist partisine katılmasıdır. İki önemli olay ile kısa sürede yollarını ayırmıştır. Evliliği 3 yıl sürmüş morfin bağımlısı ve sadakatsizliği yüzünden eşi evliliğini bitirmiştir.4 ocak 1960 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir.

''Mutluluk, bizi zorlayan kadere karşı kazanılan zaferlerin en büyüğüdür.''

 

 

George Orwell

Asıl adı Eric Arthur Blair, 25 haziran 1903 te doğmuştur.20. yüzyıl İngiliz edebiyatının önde gelen yazarlarındadır.Burslu olarak okuduğu Eton Kolejinden mezun olduktan sonra kısa süreliğine polis teşkilatın da yer almıştır.Bu dönem de şahit olduğu acımasız uygulamalar sonrasın da eserlerinde sosyal adaletsizliğe yer vermiştir.

İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru yazdığı Hayvan Çiftliği, Stalin rejimine karşı sert bir taşlamadır. Orwell’in en çok tanınan yapıtlarından Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, bilimkurgu türünün klasik örneklerinden biri olmanın yanı sıra, modern dünyayı protesto eden bir romandır. Burma Günleri ise, Orwell’in Burma’daki (bugünkü Myanmar) İngiliz sömürgeciliğini dile getirdiği ilk kitabıdır. Orwell 1950’de Londra’da öldü.

''İnsanlar yalnızca yaşamın amacının mutluluk olmadığını düşünmeye başlayınca, mutluluğa ulaşabilir.''

 

 

William Golding

William Golding, 19 Eylül 1911 yılında Cornwall, İngiltere'de dünyaya gelmiştir. Oxford Üniversitesini bitirmiştir. 1934 yılında Poems yayınlanmış, 1954 yılında Sineklerin Tanrısı ile ün kazanmıştır. Bu kitabından sonra yayınlanan kitapları çok daha güçlü edebi yapıya sahip olmasına rağmen aynı etkiyi yaratmamıştır.

1980 yılında Rites of the Passage adlı eserleri ile Man Booker Ödülünü alan William Golding, 1983 yılında İsveç Akademisi "gerçekle söylenceyi ustaca birleştiren insanın ruhsal ve fiziksel boyutlarını derinlemesine incelemiştir.

Aynı zamanda o dönemde Nobel Edebiyat Ödülünü alna yazar, 1988 yılında "Sir" ünvanını almış, 1993 yılında ardında yarım kalmış bir roman bırakarak kalp yetmezliğinden hayatını kaybetmiştir.

 ''Eğer bitmiş bir şey sana acı veriyorsa, duyduğun acı o şeyin kendisinden değil; verdiğin değerin ona değmemesindendir.''

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.